VIRUS - Beethoven blir värddjur för parasiterande ny musik
Skrivet av anna eriksson tis, 06/09/2009 - 13:55
Medverkande:
Trio Gothia, Andreas Eklöf, Anna Eriksson
Telefon:
0702-430999
E-postadress:
Vi efterlyser tre Rankföreningar, som vill vara med på det här AIM-projektet! (Med en förening som projektägare.) Projektet är redan delfinansierat av Konstnärsnämnden.
Medverkande: Trio Gothia
Louise Jansson - piano
My Hellgren – cello
Kristina Halvordsson – violin
Andreas Eklöf – tonsättare
Anna Eriksson tonsättare
Trio Gothia är en pianotrio som bildades 2006. Ensemblen har ägnat stor del av sin tid åt de klassiska verken för pianotrio men fokuserar allt mer på att hitta nya kompositioner för besättningen.
Anna Eriksson och Andreas Eklöf är båda tonsättare och ljudkonstnärer bosatta i Göteborg.
I projektet ”Virus” med tonsättarna Anna Eriksson och Andreas Eklöf skapas ett unikt möte mellan välbekanta toner och ny musik.
Tanken med ”Virus” är att utgå från ett befintligt verk för pianotrio av Beethoven; "Spöktrion", op. 70. Nykomponerad musik föds inifrån det äldre verket, på så sätt agerar den redan skrivna pianotrion värddjur för parasiterande nykomponerad musik. På olika ställen i verket tar den nya musiken plats, både i omärkliga övergångar och i uppblossande, febriga tillstånd. Nya element träder även in i den befintliga trion med oväntade klangdräkter och med elektroakustiska inslag. Tonsättarna skapar genom sina öar av kompositioner i verket en språngbräda mellan Beethovens komposition och nya klangvärldar. Projektet blir på så sätt en förmedlare mellan gammal och ny musik och riktar sig även till den ovane lyssnaren.
Hur man kan använda och experimentera med äldre klassisk musik, är utgångspunkten för workshops som vänder sig till elever på musikgymnasium/folkhögskolor.
Projektet är redan delfinansierat av Konstnärsnämnden med tonsättararvoden, instuderingsgager och ett uruppförande, men vi vill komma ut på en turne.
Vi har gjort en preliminär budget för projektet, som inkluderar tre konserter, med workshop samma dag.
Är ni intresserade och vill veta mer, hör av er snarast!
Vänliga hälsningar,
Anna Eriksson anna@annaeriksson.se
Louise Jansson louisejansson@hotmail.com
http://www.annaeriksson.se
http://www.ridakammarmusik.se
http://www.andreaseklof.se
<!--EndFragment-->
Sökes:
Tre Rankföreningar som vill vara med på ett AIM-projekt

